Martin Menšík - Dřevěné terasy

Montáž

Možnosti montáže terasových profilů

Vrchní terracce decking, tedy dřevěné terasové profily (dále jen TD) se montují na podkladový rošt z hranolů jaký je stručně popsán v Přípravě. TD z dřevin s nižší stabilitou, tedy především Massaranduba, Cumaru, Angelim, Bangkirai, Sapelli, Modřín, Douglaska a další se doporučuje montovat na přiznané vruty, tedy přímo přes profil do hranolu s tím, že hlavičky vrutů jsou viditelné. Používáme speciální terasové vruty z nerezové oceli, obvykle v rozměru 5,5 x 50 mm s malou čočkovou hlavičkou na torx. Tato montáž je jednoznačně nejspolehlivější a zaručuje i u těchto méně stabilních dřev bezproblémovou dlouhou životnost tersy. Viditelné řady hlaviček vrutů zapuštěných do úrovně povrchu dřeva celkový vzhled terasy nijak neruší ani v případě že materiál je použit hladkou stranou nahoru, jak je vidět na následujícím snímku.

V případě kladení materiálu jemným drážkováním nahoru se hlavičky opticky ztrácí ještě více a pokud použijeme materiál s hrubým žlábkováním, jsou vruty viditelné jen z podélného pohledu a zblízka jak je partné na snímku terasy z massaranduby s hrubými drážkami.

TD z kategorie dřevin, které vykazují dostatečně vysokou stabilitu, tedy především Merbau, které je po Teaku nejstabilnějším dřevem ale i Ipe a poněkud překvapivě i poměrně levná Garapa je možno montovat pomocí různých systémů skryté montáže. Povrch terasy je pak zcela prost jakýchkoli vrutů a působí mnohem luxusnějším vzhledem. Vyrábí se TD s předfrézovanými profily na speciální druh klipsů (např. i-clip system) nebo se používají univrzální HardwoodClip, pro něž se zafrézovávají drážky dle rozteče roštu až na stavbě. Skryté montáže jsou o něco dražší, nežli montáž na vruty, ale terasa má pak vzhled luxusní interierové podlahy. U Teakových teras by o montáži na vruty snad ani nikdo neuvažoval. Bylo by to jako natírat Rolls Royce štětkou Balakrylem.... Na snímku je zachycena montáž terasy z hladkého Merbau na HardwoodClip na rošt položený na rektifikačních terčích na balkoně se spádem.