Martin Menšík - Dřevěné terasy

Botanický název: Tectona grandis Linn. - Jihovýchodní Asie
Obecný název: Teak, Teck
Hustota suchého dřeva je okolo 640 kgm-3, čelní tvrdost je 67 MPa, jedná se tedyo dřevo středně těžké a tvrdé. Sesychavost radiální – 1,8 %, tangenciální – 2,9 %, Teak je pravděpodobně nejstabilnějším dřevem.

Barva a struktura teakového dřeva je variabilní v závislosti na lokalitě růstu od zářivě zlatohnědé (odtud název Golden Teak ) , až po tmavě hnědou. Na světlejších formách je kresba letokruhů méně výrazná a toto dřevo strukturou připomíná dub. Tmavší formy mají výraznou kresbu, letokruhy jsou tmavé, kontrastní a dřevo svým vzhledem spíše připomíná tmavý ořech.
     Na radiálním řezu jsou pří pozorném pohledu patrná drobná, lesklá zrcátka dřeňových paprsků. Tangenciální řez plně ukazuje výrazný fládr s tmavou kresbou a ušlechtilou texturu tohoto vyjímečného dřeva. Úzká běl je zbarvena šedobíle a pro řezivo vyšší jakosti se vůbec nepoužívá. Při zpracování vydává typickou, intenzivní tříslovitou vůni. Teakové dřevo je převážně rovnoleté, téměř bez suků, na dotek jemné a jakoby navoskované. To je způsobeno velkým obsahem přírodních olejů a tříslovin, které dávají tomuto materiálu jeho naprosto výjimečnou odolnost proti povětrnostním vlivům. Díky této vlastnosti, neobyčejné stabilitě, pevnosti, vysoké pružnosti a elegantnímu vzhledu je Teak jedním z nejcennějších dřev na světě a pro mnohé aplikace, zvláště pak pro stavbu lodí, je zcela nenahraditelný. Jeho krásný vzhled z něho činí rovněž ideální materiál na luxusní nábytek včetně vybavení koupelen, interiérové obklady, podlahy z dlouhých vlysů i mozaikových parket, dveře, okna, okrasné dýhy, vysoce kvalitní překližky, ale i umělecké předměty. Vyrábí se z něho tradičně krásný a trvanlivý zahradní nábytek, venkovní podlahy a terasy a v některých částech světa se z něho staví celé domy i paláce. Na slunci a dešti, před kterými jej není třeba chránit žádnými nátěry, získá brzy charakteristickou šedostříbrnou patinu a přetrvává věky. Vlastnosti Teakového dřeva jsou skutečně výjimečné. Teak je pravděpodobně přírodně nejodolnějším dřevem. Hmyz jej prakticky nenapadá, dřevokaznými houbami netrpí, vykazuje vysokou rezistenci proti kyselinám a zásadám a má i vysokou požární odolnost. Nejcennější jeho vlastností je ovšem jeho neuvěřitelná schopnost vzdorovat vodě a povětrnostním vlivům. Bez jakéhokoli krytí může být bezpečně vystaven dlouhodobému střídavému působení mořské vody a slunce. To jsou ty nejtvrdší a nejagresivnější podmínky, jakým může být konstrukční materiál vystaven. Tam kde ocel koroduje a rozpadá se, plasty křehnou a praskají, teakové dřevo úspěšně vzdoruje.
     Díky vynikající stabilitě je nejen možno, ale je přímo žádoucí, terasové profily z Teaku montovat na skryté klipsy. Povrch terasy je pak prost jakéhokoli viditelného spojovacího materiálu a krásný povrch dřeva může nerušeně vyniknout.   
     Je jen škoda, že vysoká cena činí Teakové dřevo pro většinu zákazníků jen těžko dostupným....