Martin Menšík - Dřevěné terasy

Botanický název: Manilkara bidentata - Tropická jižní Amerika
Obecný název: Massaranduba
Hustota suchého dřeva je 1100 kgm-3, čelní tvrdost je až 99 MPa, modus elasticity 19 600 N/mm² jedná se tedy o dřevo extrémně těžké, tvrdé a zároveň velmi pružné. Sesychavost radiální 6-8 %, tangenciální 7-9 % Středně stabilní dřevo.

    Massaranduba je sytě hnědočervené kompaktní dřevo s  velmi nenápadnou kresbou. Na příčném řezu je vidět úzká šedavá běl a ostře ohraničené tmavé jádro s  nevýraznými letokruhy. Radiální a tangenciální řez vypadají téměř stejně, struktura dřeva je velmi jemná, žilkování prostým okem takřka neviditelné. Čerstvě opracované dřevo je vyloženě tmavě červené, oxidací tmavne až do temně hnědočervené syté barvy.
   Extrémní tvrdost, pevnost a houževnatost spolu s vysokou trvanlivostí ve venkovním prostředí a neuvěřitelnou mechanickou odolností předurčuje Massarandubu především ke konstrukčním účelům. I Přes svou tvrdost je dřevo Massaranduba strojně dobře opracovatelné a při použití ostrých nástrojů a vhodné řezné rychlosti jsou výsledné povrchy špičkově hladké. Broušením se dá povrch upravit do vysokého lesku. Dřevo je využíváno ke stavbě mostů, přístavišť a pro další vodní stavby. Kromě konstrukčního významu se však dnes stále více používá na výrobu profilů pro venkovní terasy.
   Mechanická odolnost vynikající, odolnost proti povětrnostním vlivům velmi dobrá.