Martin Menšík - Dřevěné terasy

Botanický název: Dipteryx odorata

Obecný název:   Cumaru  (Red Cumaru, Yellow cumaru) - sever jižní Ameriky

Hustota suchého dřeva 1.085 kg/m2,  sesychavost tangenciální 7,7%,   sesychavost radiální 5,3%   Cumaru patří mezi extrémně tvrdá a velmi těžká dřeva. Stabilita nízká.

Dřevo Cumaru se vyskytuje v barvách od světle žluto béžové které se prodává jako Yellow cumaru až po sytě červenohnědou, distribuováno obvykle jako Red cumaru. Dřevo má zvláště na tangenciálním řezu velmi výraznou a krásnou kresbu. Textura je spíše hrubší, dobře viditelná protiběžná vlákna. Povrch dřeva po opracování hladký, dobře se brousí do lesku. Na pohled velmi atraktivní dřevo s bohužel poněkud nepěknými vlastnostmi. Díky vysoké sesychavosti je značně nestabilní, má tendenci ke vzniku podélných prasklin povrchu a podléhá značným deformacím zvláště jedná-li se o profil říznutý z vyšších partií stromu. Na druhé straně jeho odolnost proti povětrnost i proti hnilobě ve styku se zemí je velmi dobrá.

Cumaru je navzdory svým problematickým vlastnostem dobrým terasovým dřevem, je však třeba dbát na pečlivou montáž na přiznané vruty na kvalitně konstruovaný a pokud možno hustší podkladový rošt.